LMS Staff

  • LMS Staff

    For staff photos and email addresses, please refer to our directory page for the most updated information. 

    Office

    Doug Dandridge, Principal
    Patrick Conrad, Dean of Students
    Rebecca Durrett, PM Receptionist
    Kristi Smith, Attendance Secretary
    Carol Sangrey, Secretary to the Principal

    Grade 7 Knights

    Lija Diem, English Language Arts
    Lenny Groft, Math
    Paul Juba, History
    Alicia Mitchell, English Language Arts

    Kristin Peifer, Science

    Grade 7 Nobles

    Frank Barton, History
    Stephanie Beland, Math
    Attie Frey, English Language Arts
    Becky Lutz, Science
    Kara Travis, English Language Arts 

    Grade 8 Patriots

    Matthew Cioffi, Math
    Melissa Kreider, English Language Arts
    Jennifer Landis, Science

    Christine LeFevre, English Language Arts
    Shane VanAulen, History

    Grade 8 Pioneers

    Nicole Becker, Math
    Kim Petrosky, English Language Arts
    Wes Swanson, History
    Heather Szmerda, Science 

    Subject Specialists

    Reed Boring, Technology Education
    Josh Foulds, Math Interventionist
    Laura Hite, Physical Education
    Colin McCaskey, Band & Music
    Brian McDermott, Health & Physical Education
    Dan Relin, Health & Physical Education
    Erika Rhodeside, Librarian
    Andrea Rutledge, English Language Arts Interventionist
    Amy Smith, Art
    Erin Stewart, Chorus & Music
    Amanda Wamsley, Family & Consumer Science
    Clint Willman, Computer Applications
    Nile Wilson, Orchestra 

    Foreign Language Teachers

    Michelle Dickinson, French & Spanish
    Tony Jannotta, German

    Special Education

    John Burkholder, Learning Support
    Heather Carroll, Learning Support
    Wendy DiNardi, Leaning Support
    Amy Kressley, Learning Support

    Steve Kuter, Learning Support
    Kristen Fickes, Gifted Teacher
    Laura Moser, Life Skills
    Amanda Pendleton, District Board Certified Behavior Analyst
    Janelle Witter, Exceptional Student Specialist

    Additional Support

    Sue Allen, Technology Specialist
    Andria Miller, Speech 

    Health Services

    Sheila Rohr, Health Room Nurse
    Elizabeth Bradburn, School Nurse  

    Counseling Services

    Lynette Huber, School Counselor
    Steve Sharp, School Counselor
    June Knupp, School Counseling Secretary

    School Psychologist

    Gregory DiStefano

    English Language Development (ELD) 

    Jill Tankesley

    Para Educators and Aides

    Melissa Brackbill, Life Skills Personal Care Assistant
    Aaron Moody, Life Skills Para-Educator
    Ashleigh Heller, Inst. Aide & ISS/Building Aide

    Kimberly Knoll, Library Aide
    Maria Mazzeo, Learning Support Para-Educator
    Rachna Pandey, Learning Support Para-Educator
    Victoria Robinson-Rucano, Learning Support Para-Educator
    Ronna Stoe, Life Skills Personal Care Assistant
    Diane Styer, Learning Support Para-Educator
    Lynda Welkowitz, Learning Support Para-Educator
    Michelle Valeri-Groff, Para-Educator

    Food Services

    Barbara Dirks
    Tammy Foltz, Manager
    Cara Kramer, Assistant Manager
    Terry Nau

    Noon Aides

    Ashely Adams
    Jean Harrison
    Sheri Probst

    Custodial Services

    Ben McIntyre, Supervisor
    Mark Brady
    Joyel Rung