Staff

  • LMS Staff

    For staff photos and email addresses, please refer to our directory page for the most updated information. 

    Office

    Shane Mack, Principal
    Eli Cox, Assistant Principal
    Lori Safstrom, Secretary to the Principal

    Nakayla Williams, Attendance & Front Office Secretary

    Grade 7 Knights

    Lija Diem, English Language Arts
    Paul Juba, History
    Steve Kuter, Math
    Joy Hosler, English Language Arts
    Kristin Peifer, Science

    Grade 7 Nobles

    Stephanie Beland, Math 
    Nicolas Cashdollar, English Language Arts
    Jim Dague, History

    Trisha Lawrie, English Language Arts 
    Becky Lutz, Science

    Grade 8 Patriots

    Amanda Haver, Math
    Melissa Kreider, English Language Arts
    Jennifer Landis, Science

    Christine LeFevre, English Language Arts
    Shane VanAulen, History

    Grade 8 Pioneers

    Nicole Becker, Math
    Kim Petrosky, English Language Arts
    Wes Swanson, History
    Heather Szmerda, Science 

    Subject Specialists

    Reed Boring, Technology Education
    Josh Foulds, Math Interventionist
    Laura Hite, Physical Education
    Colin McCaskey, Band & Music
    Brian McDermott, Health & Physical Education
    Dan Relin, Health & Physical Education
    Erika Rhodeside, Librarian
    Andrea Rutledge, English Language Arts Interventionist
    Amy Smith, Art
    Erin Stewart, Chorus & Music
    Amanda Wamsley, Family & Consumer Science
    Clint Willman, Computer Applications
    Nile Wilson, Orchestra 

    Foreign Language Teachers

    Michelle Dickinson, French & Spanish
    Tony Jannotta, German
    Jaclyn Thompson, French

    Special Education

    Kristi Barry, Learning Support
    Heather Carroll, Learning Support

    Wendy DiNardi, Learning Support
    Kristen Fickes, Gifted Teacher
    Anne Martell, Exceptional Student Secretary

    Tim Pagano, Emotional Support
    Kayla Porter, Learning Support
    Olivia Shaner, BCBA
    Hannah Weidle, Life Skills
    Janelle Witter, Exceptional Student Specialist

    Additional Support

    Sue Allen, Technology Specialist
    Danielle Campbell, Speech
    Kelsey DiGilio, Speech
    Keisha Scovens, Speech 

    Health Services

    Ali Montagna, Certified School Nurse
    Sheila Rohr, Health Room Nurse

    Counseling Services

    Emily Forry, School Counselor
    Steve Sharp, School Counselor
    Ellen Bishop, School Counseling Secretary

    School Psychologist

    TBD

    English Language Development (ELD) 

    Jill Tankesley

    Para-Educators and Aides

    Kimberly Arms, Emotional Support PCA
    Justin Bandy, Emotional Support Para-Educator
    Sam Gates, In School Suspension Aide
    Nicole Hilkert, Library Aide
    Beth Keener, Learning Support Para-Educator
    Lisa Mancini, Life Skill PCA
    Maria Mazzeo, Learning Support Para-Educator
    Aaron Moody, Life Skills Para-Educator
    Jennifer Neupauer, Emotional Support PCA
    Rachna Pandey, Learning Support Para-Educator
    Betsy Ryder, Learning Support Para-Educator
    Diane Styer, Learning Support Para-Educator
    Angela Wilkerson, Learning Support PCA
    Deborah Yarzabek, Life Skills PCA
    Dale Zeller, Life Skills PCA

    Food Services

    Kathy Cain
    Barbara Dirks

    Tammy Foltz, Manager
    Cara Kramer, Assistant Manager
    Terry Nau

    Noon Aides

    Noon Aides, TBD

    Custodial Services

    Ben McIntyre, Supervisor
    Kathy Geiger
    Michele Giglio