CES Staff

  • For staff photos and email addresses, please refer to our Staff Directory page.

    Office

    Thomas Kramer, Principal
    LuAnn Bicevskis, Secretary
    Laura Parke, Secretary

    Kindergarten Staff

    Dara Bower
    Georgia Emert
    Breighana Guy
    Jamie Hare
    Jill Schlegel

    1st Grade Staff

    Ashley Cope
    Shannon Hess

    Jennifer Miller

    2nd Grade Staff

    April Hart
    Jen Horn
    Colleen Whiteside

    3rd Grade Staff

    Anne Cyr
    Taylor Machalick
    Alicia Singer

    4th Grade Staff

    Ronda Anderson
    Virginia Garner
    Jenn Martzall

    5th Grade Staff
     
    Cara Greer
    Ryan Heffernan

    Ric Petrosky
    Erin Young

    6th Grade Staff

    Nick Kouros
    Tina Loose
    Marc Shoenfelt

    Health Services

    Ember Koehler, Certified School Nurse
    Lauren Lutman, Health Room Nurse

    Gifted Staff

    Deb French, Teacher

    Student Services

    Amy Souder, School Counselor
    Kristina Strohm, School Psychologist
    Liana Weaver, Occupational Therapis
    Victoria Zodet, Occupational Therapist

    Additional Services

    Kim Loretz, English Language Learners (ELL) Teacher
    Carla Pagano, Pre-Algebra Math
    Erin Settle, IST
    Ori Zguri, ELL Teacher

    Specialists

    Susan Allen, Technology
    Elizabeth Burns, Art
    David Houck, Music
    Heather Lesoine, Librarian
    Nina Missildine, Music - Orchestra
    Rebecca Pershouse, Music - Band
    Dan Stauffer, Music - Band
    Paul Taylor, Physical Education

    Special Education Services

    Shaza Abdo, Paraeducator
    Naomi Beach, Teacher
    Amy Farrell, Paraeducator
    Susan Figueroa, Paraeducator
    Brenna Hazlett, Speech Language Pathologist
    Allison Hege, Teacher
    Jeanette Longenecker, Paraeducator
    Cynthia Mosso, Paraeducator
    Christine Ortiz, Paraeducator
    Erica Reichel - Personal Care Assistant
    Kayla Resh, Speech and Language Teacher
    Melinda Stauffer, Teacher
    Renee Watts, Personal Care Assistant
    Jessica Williams. Teacher

    Reading Services

    Julie Engle, Specialist
    Amy Saporetti, Specialist
    Alisha Wells, Specialist

    Food Services

    Kathleen Leiby, Manager

    Building Aides

    Sarah Henderson, Building Aide
    Michael Louie, Building Aide
    Antootnara Kuster, Math Aide
    Anisa Merris, ELL Aide
    Emily Rowe, EDK Aide
    Denise Smith, Library Aide
    Leila Zarei, Building Aide

    Custodial Services

    Bob Allison, Building Supervisor