2012 - 2013 EPES Faculty & Staff

For email addresses, please refer to our directory page for the most updated information.

 

Office Staff

          Iris Kresge, Secretary
          Kimberly Rauscher, Principal
          Rhonda Sheffy, Clerical Aide

2nd Grade Staff

          Dara Bower
          Nanette Bushong
          Tony DiNardi
 

5th Grade Staff

          Jude Bervinchak
          Alice Bond
          Susan Hunter

Gifted Services

          Mary Herr, Teacher
          Amy Heth, Secretary
          Eileen Little, Coordinator
 

Specialists

          Elizabeth Blackledge, Art
          Laura Brown, Librarian
          Kelly Gumble, Music
          Edwin Marstellar, Music
          Jennifer Meyer, Music
          Dan Russell, Physical Education
          Rae Ann Smith, Technology
 
 

Diagnostic Kindergarten

          Samantha Cunningham, Teacher
          Sherry Miller, Aide
 
 
 

Food Services

          Mary Ann Bradley
          Nancy Giampietro
          Joan Holliday
          Michelle Neff, Manager
          Bobbi Ruth
          Bernice Wilkinson
 

Kindergarten Staff

          Amy Bush
          Linda Cray
 

3rd Grade Staff

          Michael Flick
          Cheryl Plotner
          Angela Swarm
 

6th Grade Staff

          Rik Appleby
          Cynthia Bleacher
          E. Lindsay Reed

Special Education Services

          Susan Van Arman, Aide
          Carrie Landes, Teacher
          Jennifer Spangenburg, Teacher
 

Student Services

          Danielle Frederick, Autistic Support
          Nancy Lundy, Speech Clinician
          Melissa Nolt, Therapy Asst. (COTA)
          Thomas Schlegel, Psychologist
          Jessica Zeamer, Speech Clinician
          Vicki Zodet, Occupational Therapist
 
 
 

Life Skills

          Betsy Arends, Teacher
          Chris Blair, Aide
          Marge Do, Aide
          Sylvia Sanders, Aide
          Laurie Stoner, Teacher

Building Aides

          Deb Bowman, Instructional
          Connie Brubaker, Instructional
          Elena Consoli, Noon
          Nicole Dreyer, Instructional
          Yvonne Peters, Noon
          Miriam Plack, Noon
          Kristi Pronovost, Noon

1st Grade Staff

          Debra Bechtold
          Diane Kargo
          Jo-Ann Law

4th Grade Staff

          Kristin Diminick
          Paulette Kraybill
          Julie Parmer
          Marybeth Toole

Health Services

          Amy Braverman, Counselor
          Donna Fischer, Nurse
          Karma Witmer, Nurse

Additional Services

          Cara Greer, Math Aide
          Geralyn Hull, Math Specialist
          Danielle Newman, ESL Teacher
          Mary Beth Patterson, IST Teacher

Reading Services

          Phyllis Gbur, Tutor
          Amy Grube, Tutor
          Beka Leaman, Literacy Coach
          Wendy Nolan, Specialist
          Trisha Pearson, Literacy Coach
          Kim Rineer, Literacy Coach
          Christine Rishell, Specialist
          Linda Schmitt, Tutor
          Alisha Wells, Tutor

Personal Care Assistants

          Shawn Campbell
          Denise Herr
          Julie Hottenstein
          Kathy Rineer
          Julie Stadel

Custodial Services

          Jeff Brubaker, Supervisor
          Steven Huber
          Linda Soldner
          Adam Trimble